Telefon: 0 346 715 3558 gurun@cumhuriyet.edu.tr

Menü

Bilgisayar Programcılığı Programı

Gürün Meslek YüksekokuluBİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI

Bilgisayar Programcılığı programının amacı, bilgi işlem faaliyetleri olarak özetleyebileceğimiz; bilgi toplama, tasnif etme, verileri organize etme, bilgi görselleştirme, kullanıcıyla etkileşim ve buna benzer işlere yönelik problemlerinin bilgisayarda çözümlenmesi alanlarında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Bölüm mezunlarının çalıştıkları yerlerin çoğunluğu şirketlerin bilgi işlem merkezleri oluşturmaktadır.

AMAÇ
 
Bilgisayar programcılığının amacı her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyulan bilgi işçilerine olan ihtiyacı karşılamak üzere ara eleman yetiştirmektir. Hemen her çalışmanın bir bilgi sistemi dahilinde olduğu günümüzde bilgi sistemlerinin geliştirilmesinde etkin rol olyanacak bilgisayar programcıları bu programdan mezun verilmektedir. 

DERSLER
 
Bilgisayar programcılığı programında öğretimin ilk yılında genel matematik, programlama dilleri, teknik resim, istatistik ve muhasebe gibi temel dersler verilir. Daha sonraki yıllarda ise ileri düzeyde programlama teknikleri ve uygulamalı mühendislik ve işletme dersleri okutulur. Okuldan okula değişim göstermekle birlitke genel olarak özetlendiği gibidir. 

NİTELİKLER
 
Bu alanda öğrenim görmek isteyen lise öğrencilerinin matematik ve mantık konularında iyi olmaları beklenmektedir. Kişinin iyi bir programcı olabilmesi için üzerinde çalışacağı konuyu kavrayabilme ve bunu en ince ayrıntısına kadar bilgisayar diline dökebilme yeteneğine sahip olması gereklidir.

UNVAN VE YAPILAN İŞLER
 
Bilgisayar programcılığı programından mezun olan öğrenciler “Bilgisayar Program Teknikeri” ünvanını almaya hak kazanırlar. Mezunlar genelde bilgisayar programcısı olarak çalışmaktadırlar.

ÇALIŞMA ALANLARI
 
Çalıştıkları kurumların çoğunluğunu şirketlerin bilgiişlem merkezleri oluşturmaktadır. Ayrıca özel yazılım firmaları tarafından da son dönemde sıklıkla tercih edilmektedir.